ZAFER PARTİSİ KAYSERİ’DE HALK ÇALIŞTAYI DÜZENLEDİ

ZAFER PARTİSİ KAYSERİ’DE HALK ÇALIŞTAYI DÜZENLEDİ

Zafer Partisi Siyaset Akademisi ve Konferanslardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Tuğrul Kihtir’in katılımıyla 3. Halk Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda konuşan Kihtir; “Ben Türküm diyen herkesin oy verebileceği bir partidir Zafer Partisi. Türk Halkı artık kendi yolundan gidecek. Bilge Kağan’dan Atatürk’e uzanan yolda yürüyecek” dedi.

Zafer Partisi Siyaset Akademisi ve Konferanslardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Tuğrul Kihtir, partisinin Kayseri’de düzenlediği 3. Halk Çalıştayı’nda konuştu. Türkiye’de bulunan sığınmacılardan, muhalefete kadar birçok konuya değinen Kihtir, Suriyeli ve sığınmacı statüsündeki diğer kişiler için devletin kasasından çıkan paranın 105 milyar dolar olduğunu belirtti.
Türkiye’de kira artışının ortalama yüzde 171 olduğunu aktaran Kihtir; “Toplam 9 milyon sığınmacı, 1 milyonda Suriye’deki sığınmacılar olmak üzere toplam 10 milyon insan var. Türkiye’de her 7 kişiden birisi, bir sığınmacıya bakıyor. Sığınmacılara harcanan para bizde olmadığına göre, borçlanarak alıyoruz. Toplam 105 milyar dolar. Bunun 20 milyarı sadece faiz tutarı. Devlette kaçak çalışan sığınmacıların vergi kaybı ise 9 milyar dolar. 2012 yılından sonra ülkeye giren sığınmacıların ardından Türkiye’de kira artışı ortalama yüzde 171 arttı. Tek bir Suriyelinin devlete maliyeti 18-20 bin TL. Bununla bitmiyor. Türk vatandaşların çalışacağı işleri sığınmacılar alıyor” ifadelerinde bulundu.

MUHALEFETE “SARI MUHALEFET” BENZETMESİ
Muhalefet Partilerini sarı muhalefet sözleriyle eleştiren Kihtir; ” 128 Milyar dolar nerede diyenlere sesleniyorum bu konuyu da sorsanıza. Türkiye’deki muhalefet sarı muhalefettir. Suriyelilere dikkat çekmeyerek sadece Cumhurbaşkanına yüklenerek muhalefet yapıyorsan muhalefet değilsin. Bu konudan bahsetmeyen muhalefet değildir. Bundan bahsetmeyen Atatürkçü ve milliyetçi değildir” dedi.
“BİZ HERHANGİ BİR MİLLETİN DÜŞMANI, FAŞİST VEYA IRKÇI BİR PARTİ DEĞİLİZ”
Partisine birtakım yakıştırmalar yapıldığını söyleyen Kihtir; “Biz herhangi bir milletin düşmanı, faşist veya ırkçı bir parti değiliz. Sarımsak için Çin’den, yağ için Ukrayna’dan gemi bekliyoruz. Her Türk vatandaşı, 2012 ile 2022 yılları arasında geçen sürede cebinden 85 bin TL’sini sığınmacılara verdi” şeklinde konuştu.
Türkiye’nin söz konusu sığınmacılara 2012-21 yılları arasında 103 milyar dolar harcadığını ifade eden Kihtir, AB VE BM’nin 12,5 milyar dolar yardım yaptığını ve Türk milletinin cebinden 90,8 milyar dolar çıktığını belirtti.
Sığınmacılara harcanan 90,8 milyar dolar ile Bir milyon 464 bin kişiye hizmet sektöründe yeni istihdam sağlanabileceğini vurgulayan Kihtir, ” 2 milyon 63 bin kişiye imalat sektöründe, 1 milyon 891 bin kişiye ise tarım sektöründe yeni istihdam sağlanabilirdi. Bunun yanında şu an ekonomide 1,2 milyon kaçak Suriyeli ve diğer kaçaklar Afgan, Iraklı Pakistan, Afrikalının kaçak çalıştığı düşünüldüğünde; bunların gönderilmesi ile ilaveten 1,2 milyon yeni istihdam alanı oluşacak ve işsizlik azalacaktır. Suriyelilere harcanan tahmini 90,8 milyar dolar bu sektörlere harcansaydı milyonlarca dolarlık yabancılardan ithal ettiğimiz tarım, sanayi, hizmet, maden, enerji vb. ürünleri kendimiz üretecektik. Ayrıca, devletin dış borcu daha az olacak, daha az faiz ödeyecektik. Kamu dış borcu yaklaşık 200 milyar dolar değil 110 milyar dolar olacaktı. Veya kamu iç borcu, yaklaşık 140 milyar dolar değil 50 milyar dolar olacaktı. 2021 yılı kişi başına düşen 7287 dolar yıllık borç miktarı 1185 dolar daha az olacak ve 6012 dolar olarak gerçekleşecekti. KÖİ projeleri kapsamında 123 adet yap, işlet, devret 111 adet işletme hakkı devri 18 adet yap, kirala, devret ve 5 adet yap, işlet modelleri olmak üzere 257 adet projenin tamamı kendi paramız ile yapılacaktı. Bu parayı Türk çiftçisine hibe etmiş olsaydınız, çiftçimizin yaklaşık 200 milyar TL yani 15 milyar dolar borcu kapanacaktı. Tüketici, ihtiyaç ve kredi kartları borç altında ezilen, yaklaşık 100 milyar dolar borcu olan Türk milletine vermiş olsaydınız, 100 milyar dolar olan borçtan yalnızca 9,2 milyar dolar borç kalacaktı. 51 adet Marmaray, 124 adet Ankara-İzmir hızlı tren hattı, 29 adet Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 75 adet Avrasya Tüneli yapılabilirdi. Üniversitelerimizin ikinci öğretiminde okuyan, 500 binin üzerindeki öğrencilerin ödediği harçlar kaldırılabilirdi. Bu para ile ihtiyaç hisseden tüm üniversite öğrencilerine karşılıksız burs verilebilir, mezun olan öğrencilerin tüm kredi borçları silinebilirdi” diye konuştu.