SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN YATALAK HASTALARA, MOTORLU HASTA YATAĞI KAMPANYASI

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN YATALAK HASTALARA, MOTORLU HASTA YATAĞI KAMPANYASI

Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, yatalak hastaların evde tedavisini kolaylaştırmak amacıyla ihtiyaç sahiplerine hastane tipi motorlu hasta yatağı dağıtımı devam ediyor. Şu ana kadar bin 26 hastaya motorlu hasta karyolası verildiği açıklandı. Daha fazla hastaya motorlu yatak verilebilmesi için hayırseverlerden destek istendi.

İl Sağlık Müdürlüğünce 2019 yılında yatalak hastaların yaşam kalitesini arttırmak ve tedavilerini kolaylaştırmak amaçlı bir proje başlatıldı. Bu kapsamda ihtiyaç sahipleri için hastane tipi motorlu hasta yatakları ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Projenin devam ettiğini belirten Kayseri Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, hayırseverlerden destek beklediklerini söyledi.

‘KARYOLA TEMİNİ KONUSUNDA HAYIRSEVERLERİMİZDEN DESTEK BEKLİYORUZ’

Yatak teslim edilen hastaları ziyareti sonrasında açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Benli; “Evde Sağlık Hizmetlerimiz yapmış olduğu bu farklı uygulamaya yerinde müşahede etmiş bulunmaktayız. Özellikle yatalak olan hastalarımıza temin ettiğimiz bu motorlu hasta karyolaları ile hastalarımızın hayatlarına daha konforlu şekilde devam etmelerini sağlamak istiyoruz. Evde yatalak hastası olup bu hizmetten faydalanmak isteyen vatandaşlarımızdan, 444 38 33 numaralı telefonu arayıp bizleri haberdar etmelerini istiyoruz. Evde Sağlık Hizmetleri Birimimiz geçtiğimiz sene itibarıyla 17bin 783 hastaya 46 bin 441 ziyaret gerçekleştirdi. Bu rakamlar evde sağlık hizmetlerine ne kadar önem verdiğimizin bir göstergesi. Evde yatağa bağımlı kayıtlı hasta sayımız bin 285 iken şu ana kadar bin 26 hastamıza motorlu hasta karyolası teslim ettik. Diğer taraftan evlerde aktif 587 yatağımız hizmete devam etmekte. Herhangi bir şekilde yatak ihtiyacının ortadan kalkması durumunda ise yataklarımızı tekrar teslim alıp dezenfekte işlemlerinin ardından sırada bekleyen hastamıza teslim ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Hayırseverlerden de yatak temini konusunda destek talep eden Benli, “Buradan Kayseri’deki hayırseverlerimize bir çağrıda bulunmak istiyorum. Konuşmamın başında belirtiğim gibi 1285 kayıtlı hastamızdan 587’sinde motorlu karyola teslim ettik. Aradaki açığı kapatmak için karyola temini konusunda hayırseverlerimizden destek bekliyoruz” diye konuştu.

İl Sağlık Müdürlüğünün sunduğu hizmeti hastanede öğrendiğini söyleyen hasta yakını Nurten Tarhan ise “Hastanede görevli hemşirelerin yönlendirmesiyle 444 38 33 numaralı telefonu arayıp evde yatalak hastam olduğunu söyledim. Sağ olsunlar 2 gün içinde evimize gelerek bilgilerimizi alıp hastamızı kontrol ettiler. 3-4 gün içinde de yatağımızı teslim ettiler. Allah devletimize zeval vermesin. Sağlık Müdürümüze ve sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.