Develi’de ‘fidanlar çürümeye terk edildi’ tartışması

Develi’de ‘fidanlar çürümeye terk edildi’ tartışması

Develi Belediyesi’ne ait binlerce fidanın dikilmeden kurumaya terk edildiği iddiası üzerine bahse konu yerde tespit yapıldı. Develi Orman İşletme Şefliği ekipleri tarafından yapılan incelemede bahse konu fidanların sağlıklı olduğu ve dikim kurallarına uygun olarak toprakla buluşturulması halinde sakınca bulunmadığı belirlendi.

Yeniden Refah Partisi Develi İlçe Başkanı Mahmut Kılıç, Develi Belediyesi’ne ait Alpaslan Mahallesi eski hayvan pazarı alanında bulunan binlerce fidanın sulanmadığı ve kurumaya terk edildiğini öne sürdü. Kılıç, “Bu bir milli servettir, her fidan geleceğe nefestir. Vatandaşa çok görülen binlerce fidan çöp oldu. Söyleyecek söz bulamıyorum. Yazıklar olsun” sözleriyle durumu eleştirdi.

Bazı internet haber sitelerinde yayımlanan haber üzerine Develi Belediyesi, Develi Orman İşletme Şefliği’nden fidanların durumuyla ilgili tespit yapılmasını talep etti. Orman Şefliği’nden görevlendirilen uzman kişiler, bahse konu fidanların bulunduğu alana giderek durum tespiti yaptı. Fidanların genel durumuyla ilgili tutanak hazırlayan ekip, fidanların sağlıklı olduğunu tespit etti. Hazırlanan tutanakta; “İlgili alanda bulunan fidanlar yerinde incelenmiş olup, gösterilen fidanların sağlıklı durumda oldukları, düzenli sulama ve bakımlarının yapılması, dikim zamanında ve dikim tekniklerine uygun olarak dikildikleri takdirde herhangi bir sakınca olmadığı kanaatindeyiz” ifadelerine yer verildi.